Ženy, nebojte se financí

Luxusní bydlení Peníze světem vládnou, ale ne každý se vyzná ve finančních otázkách. Proto přinášíme odpovědi na dotazy, s nimiž se často setkáváme. Doufáme, že jsme vystihli vaše každodenní otázky a pomůžeme si navzájem jako financovat chod domácnosti, výdaje na děti nebo i rekonstrukce bytu. Ženy, nebojte se financí

1. Jak se liší bankovní a nebankovní půjčky?

V obou případech se jedná o úvěrové produkty, ale bankovní půjčky poskytují banky, nebankovní úvěry pro každého poskytují další společnosti mimo bankovní sektor. Zatímco u bankovních půjček obvykle potřebujete u příslušné banky svůj účet, u nebankovních vám stačí jakýkoli účet na vaše jméno. Spektrum nebankovních poskytovatelů je velmi široké, takže jejich nabídka zahrnuje i produkty, které banky nenabízejí.

2. Co je to RPSN?

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů zahrnuje všechny náklady související s půjčkou za jeden rok. Jedná se tedy nejen o úrok, ale také o všechny poplatky a další náklady na čerpání úvěru. Tuto sazbu musí poskytovatel povinně uvádět, aby si mohl zájemce o úvěr jednotlivé nabídky lépe porovnat. Neplatí to jen pro úvěry pod 5000 Kč. Když poskytovatel tuto povinnost nesplní, je úvěr, který poskytl automaticky úročen diskontní sazbou ČNB, což je obvykle výhodnější než komerční sazby.

3. Nemám žádný úvěr, ale jsem prý v úvěrovém registru, jak je to možné?

I když jste nevzal žádnou půjčku, můžete být uveden v registru Solus. Ten totiž zahrnuje nejen informace o nesplácených půjčkách, ale také dluhy u dodavatelů energií, telekomunikačních služeb a dokonce i společnosti CCS, která provozuje karty na benzín. Požádejte si tedy u Solusu o výpis a zjistěte, zda jste někdy nezapomněl zaplatit nějaké vyúčtování, vyhnete se tak nejen problematickému záznamu v registru, ale i dalším komplikacím s vymáháním pohledávky. V případě, že máte záznam v registru, je tu pro vás ještě možnost získat méně výhodnou půjčku bez nahlížení do registru.

4. Co je to pozitivní úvěrová historie?

Existují dva druhy úvěrových registrů – pozitivní a negativní. A právě v pozitivních registrech se ukazuje vaše pozitivní úvěrová historie. Stručně řečeno – pokud včas a řádně splácíte své úvěry, je to v registru vidět. Tím se do budoucna stáváte pro případného dalšího poskytovatele půjčky důvěryhodnějším. Většinou totiž platí, že kdo splácel dříve řádně a včas, bude to dělat i v dalším případě. Naopak, negativní historie znamená, že jste buď něco nezaplatili vůbec, nebo pozdě.

5. Jak si jde bezpečně půjčit

První pravidlo bezpečného úvěrování je nepůjčovat si na zbytečnosti. Ale definice zbytečnosti je samozřejmě případ od případu odlišná. Například, je-li někdo unavený a chce načerpat síly pro start v nové práci, je pro něj investice do dovolené u moře nebo v lázních pochopitelná. Pokud je něco nezaměstnaný, odpočinutý a přesto si půjčuje na dovolenou, je to nezodpovědné. Obecně platí, že je vhodnější investovat do hmotných věcí, které lze v případě akutní finanční krize zpeněžit. Takže hypotéka na byt je určitě lepší než půjčka na vánoční dárky. Vždy si dobře promyslete, kolik peněz vám zbyde po zaplacení splátek a zda z nich budete schopni přežít do další výplaty. Pomoci vybrat vám ten správný úvěr vám mohou i srovnávače půjček, třeba na http://www.letakomat.cz/finance/.Štítky