Masivní parkety vynikají krásným vzhledem a dlouhou životností

Luxusní bydlení Aktuálním materiálovým trendům při výstavbě a zařizování obydlí vévodí dřevo. Masivní parkety vynikají krásným vzhledem a dlouhou životností

Jako materiál je velmi odolné, dlouho vydrží a svým jedinečným vzhledem pomáhá dotvořit to pravé hřejivé kouzlo domova. A nejinak je tomu i u podlahovin. Dřevěné masivní parkety tak zažívají renesanci a jsou typem podlahy, ze které se bude těšit několik generací.

Podlaha z masivního dřeva oživí celý interiér a nezřídka se stane jeho dominantou. Ze dřeva sálá příjemné přirozené teplo a pozitivní energie, uklidňuje a navozuje pocit klidu a pohody. Nejčastěji se využívá bukové, dubové či jasanové dřevo. Výjimkou nejsou ani exotické dřeviny, které se často pyšní velmi specifickým vzhledem. Jednotlivé typy dřevin se od sebe liší nejen designem a strukturou, ale především vlastnostmi, díky kterým je možné mezi nimi volit i podle způsobu využívání a podmínek.

Nejoblíbenější tradiční dřevinou je dub

Nejvyužívanějším dřevem je z těch tradičnějších dub. Představuje ideální poměr mezi cenou a kvalitou. Dubové dřevo je nejen tvrdé a vysoce odolné, ale má charakteristický vzhled s příjemnými teplými barvami. Dále se používá buk, smrk, borovice, jasan či modřín.

Parkety z exotických dřevin vnáší do interiéru luxus

Masivní parkety z exotických dřevin tropických oblastí mají spoustu předností, které ocení i velmi nároční uživatelé. Jsou vyhledávané pro exkluzivní a originální vzhled, vysokou pevnost a odolnost vůči opotřebení nebo třeba i působení vody. Proto je možné exotické dřeviny bez problémů využívat i jako materiál pro exteriér. Mezi nejoblíbenější druhy patří merbau ze stromu Intsia bijuga, který vykazuje nízký stupeň sesychání a zaručuje trvanlivost i v případě zapuštění do půdy. Odolá nepříznivým povětrnostním vlivům, houbám i hmyzu. Kromě merbau se velké oblibě těší také teak, bambus či wenge.

Hlavní výhody podlah z masivního dřeva

Masivní parkety jsou skvělou volbou jak do novostaveb, tak i starších domů či bytů. Představují investici na desítky let dopředu. K těm nejdůležitějším přednostem patří:

dlouhá životnost – parkety z masivního dřeva mají téměř neomezenou životnost, jsou snadno obnovitelné pomocí různých metod (renovace parket), často stačí ochozenou podlahu vybrousit, opatřit potřebným nátěrem (lak, olej, vosk) a vypadá opět jako nová

jednoduchá údržba – masivní podlahy jsou v současnosti dodávány s hladkým povrchem, který se velmi snadno udržuje běžnými způsoby (luxováním či vytíráním navlhčeným hadrem/mopem)

výjimečný vzhled – ač je dřevo esteticky hodnotné samo o sobě, lze ho různě přizpůsobovat konkrétním představám, parkety je možné upravovat voskovými či přírodními oleji a tónovat do rozmanitých odstínůŠtítky